BAREVNÉ ČTENÍ – Babí léto

Víte, co je babí léto?
 mmmm
Babí léto je hezké počasí na konci léta a na začátku podzimu – tedy v září a v říjnu. Babí léto máme právě teď: v noci a ráno je docela zima, ale přes den je teplo, slunce svítí, neprší, nefouká vítr, obloha je jasně modrá. Ráno můžou být mlhy.
 m
Babí léto je typické pro střední Evropu a každý rok je jinak dlouhé – někdy je jenom týden, někdy může být dlouhé skoro dva měsíce. Nejčastěji je babí léto mezi 21. 9. a 2. 10. Podle Wikipedie je babí léto v Evropě a indiánské léto v Americe.
 m
Během babího léta můžete často vidět malé pavouky a pavučiny, jak létají ve vzduchu. Ty pavučiny vypadají jako šedé vlasy – tedy vlasy nějaké babičky. Proto se tahle doba jmenuje babí léto.
 m
Extra
V České republice existuje hodně festivalů, které se konají v září nebo na začátku října a jmenujou se Babí léto (například multižánrový festival v Praze v psychiatrické léčebně v Bohnicích nebo mezinárodní folklórní festival na Moravě ve Valašském Meziříčí).
Existuje také český film Babí léto (tragikomedie z roku 2001 o starých lidech, více o filmu tady) a film Indiánské léto (drama z roku 1995 o mladých lidech, více o filmu tady).
 
Slovíčka
právě teď – right now
docela – quite
přes den – during the day
mlha – fog
jinak
– differently
jenom – only
skoro – almost
často – častěji – nejčastěji – often – more often – most often
během čeho 2G – during
pavouk – spider
pavučina – (spider) web
vzduch – air
vlas(y) – hair
babička – gran-mother
konat se – to take place
Čtyři verze tohoto článku si můžete přečíst tady: Babí léto – barevné čtení.
Jana

Jana Harperová

Češtinu pro cizince jsem učila skoro 20 let. Založila jsem Český blog pro cizince a napsala jsem knihu Čeština extra - Průvodce českou gramatikou. Víc o mně je tady

Komentáře