BAREVNÉ ČTENÍ – Babí léto

Včera jsem dostala nápad, jak využít barvy k označení pádů tak, jak jsem to udělala v Češtině extra.  Články tady na blogu budou mít dole taky přílohu ve formátu PDF, kterou si můžete otevřít. V tom dokumentu PDF bude několik verzí toho článku.

V první verzi budou barevně označená všechna slova ve tvaru 1N a 4A. Ve druhé verzi budou označená všechna slova ve tvaru 2G a v dalších verzích budou barevně označeny ostatní pády.

Takže si můžete článek přečíst nejdřív tady na blogu, abyste rozuměli, o čem je. Potom si můžete přečíst verzi 1, kde se zaměříte na to, kdy se používá tvar 1N a kdy se používá tvar 4A. Pak si přečtete verzi 2, kde se zaměříte na tvary 2G a kdy se používají. Všímejte si předložek a koncovek.

Takový malý bonus je to, že si snadno zapamatujete slovíčka a gramatiku z toho článku, když si ho přečtete třeba čtyřikrát 🙂

Pod každou verzí textu budou napsané lekce z Češtiny extra, kde je ta gramatika (označená slova) z textu, abyste se tam mohli podívat, kdybyste něčemu nerozuměli (například kdybyste nevěděli, proč je to slovo označené).

Slovíčka
nápad – idea
využívat / :využít (využije) něco 4A – to use
označovat / :označit něco 4Ato mark / to highlight
zaměřovat se / zaměřit se na něco 4A – to focus on
všímat si / :všimnout si něčeho 2G – to notice st.

 

První článek je z Českého blogu pro cizince, z roku 2011:

 

BABÍ LÉTO

Tak aspoň máme babí léto. Celé léto byla zima, takže jsme vlastně skoro žádné léto neměli. Víte, co je babí léto?
 mmmm
Babí léto je hezké počasí na konci léta a na začátku podzimu – tedy v září a v říjnu. Babí léto máme právě teď: v noci a ráno je docela zima, ale přes den je teplo, slunce svítí, neprší, nefouká vítr, obloha je jasně modrá. Ráno můžou být mlhy.
 m
Babí léto je typické pro střední Evropu a každý rok je jinak dlouhé – někdy je jenom týden, někdy může být dlouhé skoro dva měsíce. Nejčastěji je babí léto mezi 21. 9 a 2. 10. Podle Wikipedie je babí léto v Evropě a indiánské léto v Americe.
 m
Během babího léta můžete často vidět malé pavouky a pavučiny, jak létají ve vzduchu. Ty pavučiny vypadají jako šedé vlasy – tedy vlasy nějaké babičky. Proto se tahle doba jmenuje babí léto.
 m
Extra
V České republice existuje hodně festivalů, které se konají v září nebo začátkem října a jmenujou se Babí léto (například multižánrový festival v Praze v psychiatrické léčebně v Bohnicích, nebo mezinárodní folklórní festival na Moravě ve Valašském Meziříčí).
Existuje také český film Babí léto (tragikomedie z roku 2001 o starých lidech, více o filmu tady) a film Indiánské léto (drama z roku 1995 o mladých lidech, více o filmu tady).
 
Slovíčka
aspoň – at least
vlastně – actually / in fact
skoro – almost, nearly
mlha – fog
pavouk – spider
pavučina – (spider) web
vzduch – air
 Tři verze článku si můžete přečíst tady: Barevné čtení – Babí léto.
Další článek série Barevné čtení je tady: Barevné čtení – Vinobraní. I v něm najdete tři verze článku s barevně označenými pády.

Jana Harperová

Češtinu pro cizince učím 20 let. Vždycky mě to moc bavilo a baví mě to pořád! Nejvíc mě baví psát články na Český blog pro cizince a taky vytvářet různá cvičení, která jsou praktická a užitečná a která pomáhají mým studentům komunikovat s Čechy a žít v České republice. Napsala jsem knihu Čeština extra - Průvodce českou gramatikou. Víc o mně je tady

Komentáře