Jaká může být LAHEV?

FB CJEXTRA lahev 3

Jaká může být lahev?

Lahev na pivo je skleněná, většinou tmavá (zelená nebo hnědá), je malá (0,5 l) a má víčko. Potřebujeme otvírák na lahve, když ji chceme otevřít. Češi ale umí otevřít lahev piva i bez otvíráku, třeba o dveře… Poslední dobou můžete koupit pivo i ve velké (1,5 nebo 2 l) plastové lahvi.

Lahev na víno je taky skleněná, taky tmavá (většinou zelená), je o trochu větší než lahev na pivo (0,75 nebo 0,7 l) a normálně má (korkovou) zátku. Když ji chcete otevřít, potřebujete vývrtku.
Perlivá vína (šampaňské…) mají speciální korkovou nebo plastovou zátku (špunt), která se neotvírá vývrtkou ani otvírákem na lahve, ale otvírá se rukou.
Samozřejmě existujou i menší lahve a plastové zátky. Některé lahve s vínem už mají víčko místo zátky. A taky se prodává víno v plastové lahvi (2 l), které je velmi levné a není moc kvalitní.

Lahev na vodu je plastová, je průhledná, může být malá (0,3 l nebo 0,5 l), větší (0,75 l) nebo velká (1,5 l). Má plastové víčko, většinou červené, modré nebo zelené, podle toho, jestli je v té lahvi voda perlivá, neperlivá nebo jemně perlivá. Láhev s vodou otevřeme rukou, nepotřebujeme na to ani otvírák na lahve, ani vývrtku.
Minerální voda se často prodává ve skleněných (zelených) lahvích. A taky když si objednáte vodu v restauraci nebo v kavárně, tak vám přinesou vodu ve skleněné lahvi.

Lahev na mléko je plastová, bílá a velká (1 l) a má barevné plastové víčko, které taky otevřeme rukou, bez otvíráku i bez vývrtky. Pamatuju si, že když jsem byla dítě, prodávalo se mléko ve skleněných lahvích a víčka byla z alobalu.
Kojenecká lahev je lahev na mléko pro miminka. Může být skleněná nebo plastová, je malá (100 – 300 ml) a má gumový dudlík (savičku).

 

alcohol-1238647_640

vývrtka a korková zátka

 

POZORUJTE

láhev na víno x láhev vína =  láhev s vínem x láhev od vína

láhev na víno (4A) = prázdná láhev, ve které bude víno
láhev vína (2G) = plná láhev, uvnitř láhve je víno
láhev s vínem (7I) = plná láhev, uvnitř je víno
láhev od vína (2G) = prázdná láhev, ve které bylo víno, ale už tam není

EXTRA
Lidi také často říkají flaška (z německého slova Flasche) místo lahev. Dal jsem mu flašku Becherovky.
Lidi taky často říkají lahváč – to znamená lahvové pivo (tedy pivo v lahvi, ne v plechovce nebo točené). Koupil jsem si dva lahváče.
Lidi říkají lahvinka místo láhev vína nebo jiného alkoholu. Otevřeme si lahvinku?
Lidi říkají sedmička, když mluví o lahvi vína (protože je v ní 0,7 l vína). Já si dám bílé víno. – Já taky. Tak si objednáme sedmičku?

SLOVÍČKA

lahev (jedna) – bottle
skleněný,-á,-é – (made of) glass

většinou – mostly / usually
tmavý,-á,-é – dark
otvírák na lahve – bottle opener
otevírat / :otevřít* (otevře, otevřel) – to open

víčko – lid
zátka – plug
vývrtka – cork screw
velký,-á,-é / (nej)větší,-í,-í – big / biger ( biggest)
malý,-á,-é / (nej)menší,-í,-í – small / smaller (smallest)

místo něčeho 2G – instead
plastový,-á,-é – plastic
perlivý,-á,-é – sparkling
průhledný,-á,-é – clear
uvnitř něčeho 2G – inside
prázdný,-á,-é – empty
plný,-á,-é – full

Tady si můžete poslechnout, jak se slovíčka vyslovujou…

Tahle slova si můžete zapsat do Grammar & Vocabulary Organizer:

lahev, větší, menší,

Jana Harperová

Češtinu pro cizince učím 20 let. Vždycky mě to moc bavilo a baví mě to pořád! Nejvíc mě baví psát články na Český blog pro cizince a taky vytvářet různá cvičení, která jsou praktická a užitečná a která pomáhají mým studentům komunikovat s Čechy a žít v České republice. Napsala jsem knihu Čeština extra - Průvodce českou gramatikou. Víc o mně je tady

Komentáře